Obraz starzeje się w miarę upływu czasu i zachodzą w nim nieodwracalne zmiany. Pojawiają się na nim spękania, zabrudzenia, które tworzą historię obrazu. Każdy obraz pokrywa się warstwą kurzu i ulega zabrudzeniu.
Starzejący się werniks fałszuje kolorystykę obrazu. Stary werniks należy usunąć i położyć nowy. Wykruszoną warstwę malarską i zaprawę uzupełnia się kitem, a potem punktuje scalając kolory. Obrazy, które zostały pocięte skleja się, reperuje. Płótna „obsypujące się” wymagają natychmiastowej pomocy, aby nie uległy dalszemu niszczeniu. Nieprawidłowe lub zdeformowane krosna powodują nieodwracalne zmianami płótna.
Malarstwo ścienne - Duży wpływ na malarstwo ścienne mają warunki klimatyczne. Dlatego ważne jest poszukiwanie metod i środków zwalczających wilgoć jako niebezpieczny czynnik niszczący malowidła ścienne. Do konserwacji i rekonstrukcji malowideł ściennych stosuje się również metodę punktowania, środki do mechanicznego zdejmowania zabrudzeń i przemalowań. Dzisiaj najczęściej stosuje się przed konserwacją komputerowe analizy kolorystyki obrazów oraz podejmuje sie próby identyfikacji oryginalnych warstw spodnich malowidłach ściennych przy użyciu kamery na podczerwień..