Dodany: 2010-08-02 14:00:33

Książki i papirusy niszczą się najbardziej wskutek złego oświetlenia, wilgoci, składowania i niewłaściwej temperatury oraz z powodu owadów. Potrzebne jest więc stworzenie takich warunków zewnętrznych, które będą korzystne dla zachowania tego typu materiałów. W tym celu można skontaktować się z konserwatorem, który pomoże określić parametry pomieszczenia, w którym bezpiecznie będzie można przechowywać i gromadzić cenne okazy sztuki drukarskiej.

 

Konserwacja książek i papirusów wymaga obszernej wiedzy na temat papierowego podłoża oraz technik oraz procesów druku. Ponieważ książki i papirusy są wykonane z różnych materiałów. Zachowanie tego typu materiałów wymaga gruntownej wiedzy z różnych dziedzin konserwacji.

 

Najczęściej w starych zniszczonych książkach ratuje się oprawę, ponieważ na szczególnie narażona jest na choroby i uszkodzenia. większość prac konserwatorskich jest w zasadzie związane z pracami introligatorskimi. Konserwacja związana jest z całkowita rozbiórką książki oraz z kąpielami w roztworach wybielających. Przy roztworach wybielających operuje się materiałowym mokrym mającym konsystencję bibuły. Jest to trudne, ponieważ istnieje możliwość zniszczenia książki lub rozdarcia. Takie prace podejmuje się wobec dzieł o dużej wartości, które trzeba bezwzględnia zachować. Niekiedy prace takie przy książkach 1000- stronicowych mogą trwać nawet do 2- 3 lat. Na końcu następuje praca czystko introligatorska, ponowne sklejanie, uzupełnianie ubytków poprzez sporządzenie zawiesiny celulozy w wodzie i wypełnienie nią tych dziur. Osadzone na sicie włókna celulozowe wiążą się ze starymi.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Książki i papirusy
Nick: