Konserwacja zabytków przeprowadzana jest różnymi metodami w zależności od typu obiektu. W większości przypadków polega to na:
- działaniach chemicznych, które m.in. przywracają równowagę kwasową obiektu. Działania tego typu usuwają mikroorganizmy, przywracają pierwotny wygląd zabytku i wzmacniających jego strukturę;
- działaniach fizycznych, które m.in.usuwają szkodliwe mikroorganizmy np. promieniami rentgena. działania fizyczne wzmacniają strukturę obiektu np.nasycanie roztworami żywic, osuszających lub nawilżających obiekt;
- działaniach artystycznych, które m.in. polega na uzupełnianiu drobnych ubytków, kitowanie, punktowanie, retusze oraz rekonstrukcje.
W zależności od przeznaczenia i typu obiektu, a także według oceny konserwatora konserwacja może mieć charakter tylko zachowawczy, bez uzupełniania brakujących fragmentów zabytku lub rekonstrukcyjny.
W konserwacji rekonstrukcyjnej są różne szkoły konserwatorskie. Zaczynając od naśladowczych, kiedy artysta stara się uzupełnić brakujący fragment zabytku w sposób łudząco podobny do oryginału, do neutralnych, gdy fragmenty uzupełniane jednolicie, bez naśladowania oryginału..